Kui keegi oleks andnud mõistatada, poleks ma eluski osanud pakkuda Eesti keelpillikvartetti... Esmalt torkab kõrva tohutu ühtsus kõlas ja mõtlemises. See ei ole mitte nelja proove teinud muusiku koosmäng, vaid tervikorganismi esitus. Teiseks, repertuaar tundub üdini omane - mängus pole midagi juhuslikku, läbitunnetamatut või mõtlematut. (Virge Joamets, Muusika, 6-7 / 2012, Estonia)


        Keelpillikvarteti žanr on kallis (prezioso), aga väärtuslik (prezioso) ja need noored interpreedid on vägagi väärt oma nime väärtustama. (Toomas Velmet, Sirp, nr. 5 - 2010)

Eng

Foto: Mait Jüriado

 


Kõik neli noort muusikut on olnud Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri liikmed ning õppinud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, kus kvarteti juhendajaks oli Henry-DavidKeelpillikvartett “Prezioso” tegutseb alates 2006. aastast.

Varema. 


Kvartett on edukalt osalenud mitmetel konkurssidel ja pälvinud auhinnalisi kohti, andnud kontserte ning osalenud festivalidel nii Eestis kui ka välismaal (Soome, Venemaa, Holland, Saksamaa,Türgi, Tšehhi).  2010. sügisel korraldati kvartetile kontserttuur erinevates Hollandi linnades ning 2015. aasta jaanuaris toimusid edukad kontserdid Saksamaal koos pianist Hando Nahkuriga. Publikumenu ja kriitikute kiitvad hinnangud on kvartetti saatnud nii Eesti kontserdilavadel kui ka välismaal. 


Keelpillikvartett Prezioso on osalenud Petersen Quarteti,

Johannes Goritzki, Lydia Mordkovitchi, Lluis Claret, David

Takeno, Christoph Poppeni ja Toomas Vavilovi meistrikursustel, osalenud korduvalt The International Holland Music Sessions Summer Academy kursustel ning olnud kaastegev Paavo Järvi meistriklassis.


Kvarteti repertuaar on mitmekesine, hõlmates klassikalist

kvartetirepertuaari, kaasaegset muusikat ning ka popmuusika

töötlusi. 

Kvartett on olnud mitmete eesti heliloojate uudisteoste esmaesitajaks (Tõnu Kõrvits, Liis Viira, Rein Rannap, Aaro Pertmann, Mariliis Valkonen, Timo Steiner, Mirjam Tally, Sven Grünberg, Tauno Aints, Margo Kõlar, Kristjan Randalu, Mai Agan, Kristo Matson, Tatjana Kozlova-Johannes) ning teinud koostööd paljude väljapaistvate muusikutega (pianistid Antti Siirala, Mihkel Poll, Age Juurikas, Hando Nahkur, Rein Rannap, Kristjan Randalu, helilooja/dirigent Konstantia Gourzi, dirigent Kristjan Järvi, klarnetist Toomas Vavilov, oboemängija Riivo Kallasmaa, kitarristid Ain Agan, Mai Agan, Jaak Sooäär, Andre Maaker, lauljad Pille Lill, Tui Hirv, Pirjo Joonas, Hanna-Liina Võsa, Maarja-Liis Ilus, Maria Listra, Hedvig Hanson, Tõnis Mägi, Ott Lepland, Voldemar Kuslap, Karmen Puis, Kadri Voorand, Andres Kõpper jt.)


2012. aasta kevadel ilmus kvarteti  CD, kus kõlavad Jaan Räätsa, Erwin Schulhoffi, Anton Weberni ja Peteris Vasksi teosed. Lisaks on Prezioso olnud kaastegev mitmete lauljate, ansamblite ja instrumentalistide heliplaatidel. 


Hanna-Liina Võsa ja Kristjan

Randaluga toodi KUMU auditooriumis lavale muusikaline monolavastus ”Viimane  monogaamlane ”, muusikast valmis ka CD.


Viimastel aastatel on astutud üles erinevates kontserdisarjades nii Eestis kui väljaspool. Osaletud on mitmetel juubelikontsertidel (Rein Rannap, Sven Grünberg, Voldemar Kuslap).


Oluline on olnud osalemine projektis KAHEKSA, mille raames  anti mitmeid kontserte ning mis kulmineerus 2017. aastal heliplaadi ilmumisega, millel kõlavad 8 eesti helilooja teosed kitarrile ja keelpillikvartetile. 


Alates 2017. aastast on kvartett teinud tihedat koostööd dirigent Kristjan Järviga, koos on antud kontserte erinevate ansamblite ning solistidega.


Prezioso mängu iseloomustab energilisus, intensiivsus ja nooruslikkus, kuid ka inimlik sügavus ja eetilisus on kvarteti muusikutele väga hingelähedane ja oluline.