Kui keegi oleks andnud mõistatada, poleks ma eluski osanud pakkuda Eesti keelpillikvartetti... Esmalt torkab kõrva tohutu ühtsus kõlas ja mõtlemises. See ei ole mitte nelja proove teinud muusiku koosmäng, vaid tervikorganismi esitus. Teiseks, repertuaar tundub üdini omane - mängus pole midagi juhuslikku, läbitunnetamatut või mõtlematut. (Virge Joamets, Muusika, 6-7 / 2012, Estonia)


        Keelpillikvarteti žanr on kallis (prezioso), aga väärtuslik (prezioso) ja need noored interpreedid on vägagi väärt oma nime väärtustama. (Toomas Velmet, Sirp, nr. 5 - 2010)

Eng

Foto: Mait Jüriado

 

Keelpillikvartett “Prezioso” tegutseb alates 2006. aastast.

Kõik neli noort muusikut on olnud Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri liikmed ning õppinud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, kus kvarteti juhendajaks oli Henry-David Varema.


Kvartett on edukalt osalenud mitmetel konkurssidel ja pälvinud auhinnalisi kohti, andnud kontserte ning osalenud festivalidel nii Eestis kui ka välismaal (Soome, Venemaa, Holland, Saksamaa).  2010. sügisel korraldati kvartetile kontserttuur erinevates Hollandi linnades ning 2015. aasta jaanuaris toimusid edukad kontserdid Saksamaal koos pianist Hando Nahkuriga. Publikumenu ja kriitikute kiitvad hinnangud on kvartetti saatnud nii Eesti kontserdilavadel kui ka välismaal.


Keelpillikvartett Prezioso on osalenud Petersen Quarteti,

Johannes Goritzki, Lydia Mordkovitchi, Lluis Claret, David

Takeno, Christoph Poppeni ja Toomas Vavilovi meistrikursustel, osalenud korduvalt The International Holland Music Sessions Summer Academy kursustel ning olnud kaastegev Paavo Järvi meistriklassis.


Kvarteti repertuaar on mitmekesine, hõlmates klassikalist

kvartetirepertuaari, kaasaegset muusikat ning ka popmuusika

töötlusi.

Kvartett on olnud mitmete eesti heliloojate uudisteoste esmaesitajaks (Tõnu Kõrvits, Liis Viira, Rein Rannap, Aaro Pertmann, Mariliis Valkonen, Timo Steiner, Mirjam Tally, Sven Grünberg, Taino Aints, Margo Kõlar, Kristjan Randalu, Tõnu Kõrvits, Mai Agan) ning teinud koostööd paljude väljapaistvate muusikutega (pianistid Antti Siirala, Mihkel Poll, Age Juurikas, Hando Nahkur, Rein Rannap, Kristjan Randalu, helilooja/dirigent Konstantia Gourzi, klarnetist Toomas Vavilov, kitarristid Ain Agan, Mai Agan, Jaak Sooäär, Andre Maaker, lauljad Pille Lill, Tui Hirv, Pirjo Püvi, Hanna-Liina Võsa, Maarja-Liis Ilus, Maria Listra, Hedvig Hanson, Tõnis Mägi, Ott Lepland jt.)


2012. aasta kevadel ilmus kvarteti  CD, kus kõlavad Jaan Räätsa, Erwin Schulhoffi, Anton Weberni ja Peteris Vasksi teosed. Lisaks on Prezioso olnud kaastegev mitmete lauljate, ansamblite ja instrumentalistide heliplaatidel.


2013. kevadel toodi koos Hanna-Liina Võsa ja Kristjan

Randaluga KUMU auditooriumis lavale muusikaline monolavastus

”Viimane  monogaamlane ”. Etenduse muusika on jõudnud ka helikandjale “Särav vaikus”.


2014-2015 hooajal andis kvartett muu hulgas18 kontserti Keila Joa lossis toimunud sarjas “Aastaaegade Kammergumee”. Esineti ka Saksamaal, Münchenis ning Ulmis.


2015-2016 astuti üles erinevates kontserdisarjades nii Eestis kui väljaspool. Prezioso kvartett osales nii Rein Rannapi kui Sven Grünbergi autorikontserdil kõikides kontserdimajades üle Eesti.  Samuti esineti Peterburi Jaani kirikus ning “Spiegel im Spiegel” festivali raames Moskvas. Prezioso kvartett tähistas ka oma kümne tegevusaasta täitumist EIL poolt korraldatud piduliku kontserdiga. Prezioso mängu iseloomustab energilisus, intensiivsus ja nooruslikkus, kuid ka inimlik sügavus ja eetilisus on kvarteti muusikutele väga hingelähedane ja oluline.Intervjuud, mis ilmus saksa ajakirjas Ensemble Magazin für Kammermusik okt/nov 2011, saab lugeda siit: interview_prezioso_string_quartet_complete-1.pdf